Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i savjeta za bezbrižnu svakodnevicu.

Sve ce biti u Redu | Triglav.hr

7 koraka za održavanje automobila

Što možete sami provjeriti, a što je bolje prepustiti servisu?

Vozila postaju sve sofisticiranija, a mnoge stvari koje su naši očevi mogli sami obaviti, danas mogu samo obučeni mehaničari. Ipak, postoje stvari koje svaki vozač treba znati provjeriti.

Iskusni vozači će to obaviti bez potrebe za uputama i savjetima, ali za sve ostale, u ovom članku predstavljamo osnovne korake za održavanje automobila u različitim odjeljcima. Posebno obratite pažnju na svoj automobil prije dužeg putovanja, odmora, zime ili prodaje.

1. Provjerite 3 važne tekućine

Osim goriva, vozilu su potrebne: motorno ulje, rashladna tekućina, tekućina za kočnice, tekućina za mjenjač i kvačilo te tekućina za pranje vjetrobranskog stakla. Treba obratiti pažnju na razinu tri tekućine: motorno ulje, rashladnu tekućinu i tekućinu za vjetrobransko staklo. Sve ostalo prepustite svom mehaničaru.

Provjera i dopuna tekućine za pranje vjetrobrana nije zahtjevan zadatak. Kada nestane, lako je dopuniti. Obratite pažnju da u zimskom periodu koristite tekućinu za pranje vjetrobrana koja je pogodna za niske temperature.

Rashladna tekućina

Rashladna tekućina ima dvije osnovne funkcije: štiti motor od pregrijavanja i smrzavanja. Važna je komponenta antifriz, kao i aditivi koji štite motor od korozije.

Na probleme s rashladnom tekućinom upozorit će vas upaljena lampica temperature na instrumentnoj ploči, što može ukazivati na previsoku temperaturu ili nizak nivo rashladne tekućine.

U tom slučaju, sigurno i pravilno zaustavite vozilo i pozovite auto asistenciju. Kako biste to izbjegli, redovito provjeravajte razinu rashladne tekućine i dopunite je do oznaka na posudi. Koju tekućinu koristiti?

Provjerite koju tekućinu je preporučio proizvođač za vaše vozilo ili se konzultirajte s mehaničarom. Boja tekućine više nije važna jer nije pokazatelj aditiva, već boje same tekućine.

Motorno ulje

Motorno ulje podmazuje i čisti motor. U novijim vozilima senzori mjere razinu ulja i sadržaj maziva. Ako je razina ulja preniska, poruka na kontrolnoj ploči će vas upozoriti.

Ipak, dobro je da vozač zna sam provjeriti razinu motornog ulja s pomoću štake koja je namijenjena za to. Prvo je obrišite, a zatim stavite u cijev. Za točne rezultate, provjeru ponovite nekoliko puta. Ulje bi trebalo biti između minimuma i maksimuma označenih na štaki. Kako i kada je najbolje mjeriti ulje objasnit će vam vaš mehaničar, koji će također znati kada je pravo vrijeme za zamjenu ulja, ovisno o marki vozila.

Intervali zamjene ulja obično se određuju brojem prijeđenih kilometara (između 10.000 i 30.000 km) ili vremenskim razdobljem (godinu ili dvije), no elektronika u vozilu također može odrediti vrijeme zamjene ulja, na temelju vaše vožnje.

2. Pratite trošenje guma

Vrsta prianjanja pneumatika ima veliki utjecaj na sigurnost na cesti. Maksimalna starost guma s kojima možete putovati je 6 godina, ali većinu treba zamijeniti ranije zbog istrošenosti. Zakonski propisana dubina profila (žljebova) je 1,6 mm za ljetne gume i 4 mm za zimske gume.

Na tržištu postoje digitalni i mehanički mjerači dubine šare, a preporučuje se da jednom mjesečno provjerite pneumatike na svom vozilu.

3. Redovito provjeravajte tlak u gumama

Još jedan faktor koji značajno utječe na sigurnost vožnje je tlak u gumama. Trošenje guma, potrošnja goriva i sigurnost ovise o tlaku. Noviji automobili imaju obavezni sustav koji upozorava kada je tlak u gumama neprikladan. Ako vaš automobil nema ovaj sustav, morate sami provjeriti tlak, najbolje svakih dva mjeseca ili češće. Obavezno provjerite tlak prije dugog putovanja.

Ako je tlak previsok, sredina gazeće površine će se istrošiti. Ako je tlak prenizak, bočne strane guma trpe posebno opterećenje, što može dovesti do pucanja, posebno na makadamu ili pri vožnji preko ivičnjaka. Takve gume također uzrokuju veću potrošnju goriva i veću emisiju štetnih plinova.

Prenizak tlak uzrokuje brže trošenje guma, a to je posebno izraženo pri višim brzinama. Smatra se da ako je tlak u gumama 20% niži od preporučenog, trošenje može biti veće za čak 30%.

4. Automobilska svjetla i žmigavci

Zamjenu auto svjetala bolje je prepustiti stručnjacima, koji će vam preporučiti odgovarajuće svjetlo za vaše vozilo i pravilno ga postaviti. Ipak, možete sami provjeriti rade li svjetla. Kako? Što se tiče svjetala za kočenje, vozite vozilo unazad do svjetlosnog zida, pritisnite kočnicu i usporedite refleksiju svjetla lijevog i desnog svjetla.

Na isti način provjerite rad kratkih svjetala i žmigavaca. Treba znati da dnevna svjetla imaju simetričan snop svjetlosti, dok kratka svjetla imaju asimetričan i širi snop.

5. Provjerite ima li znakova hrđe

Čišćenje i njega vozila nisu važni samo zbog izgleda, već i zbog uklanjanja prljavštine, osobito u zimskim mjesecima. Soli i kemikalije mogu uzrokovati koroziju felgi, šasije i karoserije. Obratite pažnju na oksidaciju izloženih dijelova, što možete provjeriti prilikom pranja vozila. Detaljniju provjeru možete napraviti u servisu.

6. Što je s brisačima?

Stručnjaci preporučuju zamjenu brisača svake dvije godine ili češće. Zamijenite ih kada primijetite da ostavljaju tragove, zamagljuju, škripe ili preskaču. Redovito čistite vjetrobransko staklo od prašine i prljavštine, osobito od ptičjeg izmeta i smole. Nikada ne brišite suho staklo brisačima, nego koristite tekućinu za vjetrobransko staklo. Nemojte dopustiti da se brisači zimi smrznu na staklu i da pregriju ljeti. U oba slučaja, podignite ih.

7. Redovni servis i tehnički pregled vozila

Iako možda mislite da su servisi prečesti i preskupi, oni vam mogu uštedjeti puno novca ako se kvar otkrije prije nego što dođe do ozbiljnijeg oštećenja vozila. Intervali servisa određuju se od strane proizvođača i mogu varirati ovisno o modelu vozila, vrsti ulja i goriva.

Troškovi održavanja vozila rastu, pa izaberite ovlašteni servis koji ima odgovarajuću opremu i dijelove za rješavanje potencijalnih problema. Redovitim održavanjem osiguravate sigurnost, pouzdanost, udobnost i dugovječnost vozila.

Prilikom tehničkog pregleda provjerava se tehnička ispravnost vozila, kao i usklađenost s propisanim uvjetima za sudjelovanje u prometu.

Prema Zakonu o sigurnosti prometa, vozilo se podvrgava tehničkom pregledu prije izdavanja prometne dozvole i registracije. Tehnički pregled može se obaviti do 30 dana prije isteka roka važenja prometne dozvole.

Izvor: Vse bo v redu

TEST BANNER

Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Prijava na newsletter