Mnogi planinari postavljaju sebi izazove koje žele ostvariti. Na njihovim popisima želja često se nađu duže, zahtjevnije ture, a također zahtjevnije treking rute.
Trening za treking mora uključivati psihičku i fizičku pripremu
Međutim, samo želja za ostvarenjem cilja nije dovoljna. Iako je ona vrlo važna jer je srž motivacije da se pomaknete i steknete samopouzdanje, ni najjača želja neće biti ostvarena ako ne učinite sve što je u vašoj moći. Stoga se morate dobro pripremiti, kako psihički, tako i fizički.

Psihološka priprema
“Zašto je potrebna, pa samo hodaš?” mogao bi netko reći.
No, na zahtjevnijim izazovima, dugim rutama, dobra psihička priprema iznimno je važna. Možete se pripremiti za treking tako da nakon određenog kilometra (koji se može razlikovati od osobe do osobe, a naročito od udaljenosti koju još nikada niste prošli), počinju vam kroz glavu dolaziti različite misli. Um sve što je nepoznato vidi kao prijetnju i želi nas od nje zaštititi. Tada se počinju pojavljivati ograničavajuće i prilično obeshrabrujuće misli, poput: “Pa nije ti ni potrebno dokazivati se. Imat ćeš žuljeve, noge će boljeti. Joj, pada kiša, blato je, možeš pasti…”
Zbog toga je važno da posvetite pažnju svojim mislima i tako psihičkoj pripremi, te u svoj svakodnevni život unesete što više pozitivnih. Način na koji započnete dan, svaki dan, vrlo je važan!
Već ujutro, kada ustanete, recite si (na primjer): “Imam ovo, super sam, znam da sam na pravom putu. Mogu to. Vjerujem u sebe. Toliko sam već napravila, toliko prehodala, i danas će biti moj dan, korak po korak bit ću bliža svojoj odličnoj kondiciji za uspješan cilj. Kiša mi ne može ništa, nisam od ‘šećera’. Mogu to! Bitna je sama priprema, uživam u procesu, i moje veselje koje me motivira svaki dan. Zadnji dio rute bit će samo šlag na tortu.”
Također pomaže vizualizacija, kako hodate stazom i uspješno završavate izazov. Kako to radite? Zatvorite oči i zamislite sebe kako hodate stazom koja se uspinje, spušta, ima razne prepreke, prelazite granicu od 10 kilometara, zatim 20, 30… sve do vašeg krajnjeg cilja, kada ugledate cilj i s podignutim rukama, puni veselja iako umorni, skačete u cilj. Svaki dan ponavljajte vizualizaciju ujutro i navečer prije spavanja.

Priprema kondicije za planinarske pothvate
Kada se pripremate za tako posebnu avanturu, morate se dobro fizički pripremiti. Budite dosljedni, manji koraci važniji su od jedne veće aktivnosti svaka dva tjedna. U zadnjem mjesecu dobro je proći i veće udaljenosti, napraviti više uspona i približiti se udaljenostima i visinama koje ćete prijeći na dan iskušenja. Izmjenjujte duže i kraće rute.
Jedan previše naporan trening, nakon kojeg morate tjedan dana odmarati, neće donijeti toliko koristi u pripremi kondicije koliko bi donijela mudra priprema. Svakodnevnom aktivnošću učinkovitije ćete graditi fizičku, ali i psihičku spremnost – ali ne svaki dan s maksimalnim naporom, potrebna su i razdoblja odmora ili opuštajućih aktivnosti.
Treking i planinarenje su aktivnosti koje opterećuju srce i ubrzavaju cirkulaciju, disanje, a pri tome je važno zdravlje. Svoje sposobnosti nadograđujte korak po korak, a ne velikim skokovima koji bi mogli preopterećivati tijelo.
Realno procijenite početno stanje (kakva je vaša kondicija, koje su moguće slabosti, prednosti, vještine i karakteristike) i što želite postići, te si postavite međukorake. Svaki ostvareni međukorak (u pripremama i na samoj utrci) neka bude mala pobjeda. To će povećati motivaciju.
Pri pripremama i na samoj ruti nemojte se uspoređivati s drugima. Usporedbe ubijaju vaš duh i motivaciju. Ako se već uspoređujete, usporedite se s onim tko ste bili jučer. Danas učinite sve što možete kako biste postepeno napredovali u kondiciji i psihološkoj pripremi.
Pažljivo planirajte sudjelovanje na utrci
Kada planirate svoj podvig, pažljivo provjerite što vam je sve potrebno, na vrijeme se prijavite za događaj i pribavite potrebne dokumente, dozvole, ako su potrebne.
Karakteristike rute
Kako biste se mogli pripremiti za treking utrku provjerite karakteristike rute, kao što su duljina, zahtjevnost staze i težina terena, ukupni visinski metri na stazi, pribavite trasu rute, koja je najviša i najniža točka staze, gdje su kontrolne točke, postoje li stajališta; ako postoje, koliko ih ima, na kojim točkama rute i što nude (vodu ili energetske napitke, hranu).
Ako imate posebnu prehranu ili alergiju, provjerite hoće li na postajama imati nešto za vas, inače ćete morati pripremiti dodatnu hranu za ruksak.
Provjerite kod organizatora ima li na području rute mobilni signal. U mobitel unesite mobilni broj u slučaju nužde/nesreće, gdje ćete upisati kontakt osobe bliske vama.
Također, pribavite informaciju o broju organizatora za hitne slučajeve i postoji li mogućnost odustajanja ako se nešto dogodi i ne možete završiti rutu.
Neki organizatori imaju propisanu obaveznu opremu koja mora biti u ruksaku, stoga provjerite to prilikom planiranja. Također, provjerite postoji li vremensko ograničenje za završetak rute i hoće li vas pratiti i geolocirati na stazi.
Preuzimanje startnog broja i dolazak na treking utrku
Za treking utrku trebate provjeriti kada morate preuzeti startni broj, kada počinje utrka i kada morate biti na početnoj točki. Također preračunajte koliko će vam trajati vožnja do mjesta događanja i gdje se nalaze parkirališta, je li moguće doći do mjesta početne točke rute javnim prijevozom (odakle, koliko traje vožnja, cijena karte…).
Ako imate predug put do mjesta rute, savjetujem da dođete dan ranije, prenoćite i odmorni krenete na put. U tom slučaju provjerite mogućnosti smještaja kod organizatora (kamp, hoteli, apartmani…). Dobro se odmorite i naspavajte.
Pratite vremensku prognozu
Provjerite hoće li utrka biti održan u svim vremenskim uvjetima i obratite pažnju na to hoće li na dan događanja biti sunčano ili vjetrovito, kišovito ili hladno, kako biste prilagodili svoju opremu.
Izvor: Vse bo vredu