9 pitanja na koja treba da znate odgovore pre nego što posudite svoje vozilo
Prijatelj vas moli da mu posudite svoje vozilo. Prije nego što rado priteknete u pomoć, oboje trebate znati posljedice ako prijatelj počini prekršaj, izazove prometnu nesreću ili ošteti automobil. Prikupili smo nekoliko korisnih savjeta kako biste pomogli svom prijatelju i istovremeno zaštitili sebe i svoje vozilo od mogućih problema.
Šta kaže policija?
1. Posudili ste vozilo prijatelju kojega je zaustavio policajac zbog prebrze vožnje. Tko je odgovoran?
Vozač je uvijek odgovoran za prekršaj. Kada policajac zaustavi vozilo, vozač dobiva kaznu, bez obzira na to tko je vlasnik vozila.
2. Vozilo ste posudili prijatelju, koji vam ga uredno vraća. Za nekoliko dana poštom dobivate nalog za plaćanje kazne. Vašeg prijatelja uhvatio je radar jer je prebrzo vozio i počinio prekršaj.
Također i u ovom slučaju vozač je kriv. Međutim, postoji izuzetak kada je prekršaj snimio radar, a vozilo nije zaustavljeno. Ako nije moguće utvrditi tko je počinitelj, a vaš prijatelj ne prizna prekršaj, tada ćete vi kao vlasnik vozila biti kažnjeni.
3. Vaš prijatelj je izazvao prometnu nesreću. Što je s kaznom za prekršaj?
Ovdje je jasno da je vozač odgovoran za prekršaj, ali samo ako se dokaže da je on vozio. Ako nije moguće utvrditi tko je prekršitelj, vi kao vlasnik vozila bit ćete kažnjeni za prekršaj.
4. Treba li vašem prijatelju potvrda da je vozilo posuđeno od vas, a ne ukradeno?
Iako vaš prijatelj ima prometnu dozvolu automobila i obavezno osiguranje, potrebno je i ovlaštenje vlasnika, ovjereno kod bilježnika, kako bi mogao upravljati tuđim vozilom u zemlji.
5. Što ako prijatelj želi prijeći granicu vašim vozilom?
Da bi prešao granicu vašim vozilom, potrebna mu je dozvola za upravljanje tuđim vozilom u inozemstvu (DTV), koja se izdaje na temelji izdanoj dozvoli, potpisana od strane vlasnika vozila.
Šta kaže osiguranje?
6. Vaš prijatelj je izazvao prometnu nesreću vašim vozilom. Što je s osiguranjem automobila?
Osiguranje od automobilske odgovornosti vezano je za vozilo, a ne za vlasnika. Pokriva štetu koju vozač vozila prouzrokuje drugim sudionicima u prometnoj nesreći. Osiguravajuća kuća tada pokriva materijalnu štetu na vozilu i nematerijalnu štetu (tjelesne ozljede, smrt) koju je pretrpjela treće strana u slučaju prometne nesreće.
Isto vrijedi i za kasko osiguranje vozila. Pokriva štetu koju je vozač prouzročio sebi i štetu koja je nastala zbog događaja na koje vozač nije mogao utjecati, poput pada grane ili drveta na automobil.
Za osiguranje automobila ne postoje razlike između vlasnika vozila i osobe koje upravlja vozilom uz dozvolu vlasnika.
7. Što ako je vaš prijatelj bio pod utjecajem alkohola kada je prouzročio prometnu nesreću?
Osiguravajuća kuća će podmiriti nastalu štetu iz osiguranja od automobilske odgovornosti vozila, a zatim će vozaču, ali i vlasniku vozila, uputiti regresni zahtjev, tražeći naknadu plaćene štete.
Osiguravajuće društvo će odbiti potraživanje iz vašeg kasko osiguranja jer šteta koju je prouzročio vozač pod utjecajem alkohola ili drugih zabranjenih tvari nije pokrivena.
8. Što se događa s vašim bonusom?
Ako vaš prijatelj izazove prometnu nesreću, šteta se plaća iz vaše police osiguranja, što znači da gubite bonus.
Ako vi izazovete prometnu nesreću ili netko izazove nesreću vašim vozilom, platit ćete veću premiju osiguranja pri sklapanju ili obnavljanju kasko osiguranja.
9. Kakav je postupak za prijavljivanje štete?
Nastalu štetu moraju prijaviti osiguravajućem društvu i vlasnik i prijatelj koji vozi njegovo vozilo. Prvi po dužnosti, a drugi kao sudionik u nesreći.
Izvor: Vse bo v redu