S poteškoćama pri pražnjenju crijeva suočavaju se ne samo odrasli, nego i djeca i adolescenti. Najčešći problem je zatvor, a uzroci mogu biti različiti. Da biste izbjegli komplikacije, treba ga što prije otkloniti.
Zatvor je čest problem kod djece i adolescenata. U slučaju zatvora, potrebna je brza reakcija. Ako traje dulje, mogu se javiti komplikacije, poput analnih fisura, voljnog zadržavanja stolice (uglavnom iz straha od bola pri prolasku tvrdih stolica), pa čak i nevoljnog ispuštanja stolice.
Zatvor je stanje kada dijete ima pražnjenje stolice dva ili manje puta tjedno, kada je pražnjenje bolno ili kada je stolica tvrda i većih dimenzija, što zahtijeva prekomjerno naprezanje.
Ovo se, međutim, ne odnosi na djecu koju majke doje. Kod njih se rijedak broj pražnjenja ne smatra zatvorom.
Uzroci zatvora
Uzroci zatvora mogu biti medicinska stanja – najčešće razne anatomske abnormalnosti – što je rijetkost kod djece.
Mnogo češće dolazi do tzv. funkcionalnog zatvora, a to je problem za sebe. Akutni zatvor u ovom slučaju javlja se zbog neadekvatne prehrane ili unosa nedovoljne količine tekućine, a prije svega zbog voljnog zadržavanja stolice.
Problemi sa zatvorom javljaju se kod djece kada prelaze s mlijeka na čvrstu prehranu, zatim kad se odvikavaju od pelena i kada kreću u vrtić i školu.
Kod djece zatvor je uglavnom uzrokovan psihološkim faktorima i nedostatkom vremena za jutarnje pražnjenje. Prelazak s pelena na korištenje WC-a može biti velika promjena za njih. Kada krenu u vrtić, a kasnije i u školu, mijenja im se raspored. Ako su, na primjer, navikli imati pražnjenje stolice odmah nakon doručka, sada nemaju vremena za to, što može biti okidač za spomenuti problem.

Pravilna tehnika pražnjenja crijeva (odnosi se i na odrasle):
- Koljena su viša od kukova i razmaknuta (noge na uzdignutoj podlozi);
- Kičma je ravna, nagnuta naprijed, laktovi na butinama;
- Trbuh je potpuno opušten;
- Abdominalni mišići napnite kao da želite povećati obim struka;
- Mišići zdjelice su opušteni (bez rektalne kompresije).
Ako i dalje ima poteškoća, možete pomaknuti trup naprijed-natrag i pokušati ponovno.
Okolina je također važan faktor. Kada se kućni WC zamijeni nepoznatim u kojem nije tako tiho, a WC školjka nije udobna ili čak nije potpuno čista, može doći do suzbijanja stolice.
Djeca različito reagiraju na promjene u okolini. Neka su vrlo fleksibilna i promjena WC školjke neće ih poremetiti. A neka će se suzdržavati dok ne budu u poznatom prostoru.
Kada dijete ima bolna pražnjenja ili poteškoće sa stolicom koja uzrokuje rupture sluznice i krvarenja, roditelji se za savjet obraćaju liječniku. Da bi se izbjegle ove komplikacije, najvažnije je brzo reagirati. U slučaju da ih boli, djeca mogu povezati pražnjenje stolice s bolom i iz straha ga odgađati, što dodatno pogoršava situaciju.
Poticanje djeteta na svakodnevna pražnjenja stolice
Zatvor nikome nije ugodan. Osim toga, djeca se ne osjećaju dobro kada osjećaju napetost i bolove u trbuhu.
Najvažniji faktor za pravilno probavljanje je zdrava prehrana s dovoljno vlakana. Ona se nalaze u povrću, voću i cijelim žitaricama. Bitno je i da se pije dovoljno tekućine.
Za dijete je od suštinskog značaja stvoriti povoljno okruženje i adekvatnu higijenu pražnjenja na gore spomenutim prekretnicama. Kada se odvikava od pelena, predstavite mu pražnjenje stolice u kupaonici kao nešto sasvim normalno, budite strpljivi i ne inzistirajte. Pobrinite se da WC školjka ne bude zastrašujuća i da dijete može na nju sjesti uz pomoć stolice. Dobro je ako navikavanje na WC školjku povežete s zabavom. Prije svega, nagrađujte pozitivne događaje i ne kažnjavajte negativne.
Preporučeni dnevni unos tekućine
Količina tekućine koju dijete treba unijeti tijekom dana uvelike varira, ovisno o dobi i spolu, kao i vremenskim uvjetima i fizičkoj aktivnosti. Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) preporučuje:

Također, ohrabrite dijete da ujutro, prije izlaska iz kuće, ide na WC. Dajte mu dovoljno vremena i mira da obavi ovaj zadatak. Iznad svega, kada krene u vrtić i školu, potrudite se da sazna lokaciju WC-a, kako ne bi morao tražiti ako mu zatreba. Slušajte svoje dijete jer je to jedini način da prepoznate što može biti uzrok zatvora.
Kad zatvor potraje
U slučaju kratkoročnih akutnih zatvora, prvo treba razmotriti promjenu okolnosti i nedavni unos hrane i pića. Ako zatvor traje duže, liječnici obično pomažu uvođenjem lijekova. Oni sadrže koncentrirane tvari, kao što je laktuloza, koja se veže za vodu, čime se osigurava veći volumen stolice i time ubrzava pražnjenje.
U slučaju dugotrajnog zatvora, liječnici će obratiti pozornost na pronalaženje drugih mogućih medicinskih uzroka, koji nisu uobičajeni kod djece.
Redovito pražnjenje stolice je, kao što znate, od suštinskog značaja za dobro stanje. I djeca to zaslužuju. Zato obratite pažnju na njihove dnevne navike, uravnoteženu prehranu i adekvatnu hidrataciju. Ako ste zabrinuti i niste sigurni da vaše dijete ima redovita pražnjenja, razgovarajte s liječnikom.
Spremni za sve
Uz Triglav dobrovoljno zdravstveno osiguranje, dobivate odličnog saveznika za vaše zdravlje. Profesionalni savjet i brz pristup uslugama bez dodatnih troškova.
Izvor: Triglavzdravlje.si